Kış Bahçesi güneş ışığını kırma ve ısı kayıplarında etkili olabilmek için UV ışınlarını % 70 seviyede filtre edebilen özelliklerinde cam seçenekleri uygulanabilmektedir. Güneş kontrolü sağlamak için sistem içerisine yatay olarak çalışabilen çatı içinden veya dıştan otomasyonlu tente sistemleri ilave edilmektedir.

Kendine özgü tasarımıyla açık alanlarınızda cam tavandan oluşan istenildiğinde hareketli motorlu kumandalı da yapılabilen özel ölçülerle tasarlanan yaşam alanıdır.

KIŞ BAHÇESİ

Hava şartlarının kullanıcılar için uygun olmadığı dönemlerde, mekanı kullanıma uygun hale getiren sistemlerden tasarlanmış alanlara kış bahçesi adı verilir. Kış bahçeleri genellikle kış mevsiminin etkilerinden korunma amaçlı kullanılsa da, yaz mevsimi için soğutucu etkileri ile de kullanılabilir hale getirilmektedir.

Bu anlamda farklı hava şartlarına göre esnek bir şekilde değişebilir özellikte olmaktadır. Kış bahçesi kullanımı hem özel alanlar hem de kamusal mekanlarda sağlanabilir. Birçok açıdan da kış bahçelerinin kullanımı gerekli görülmektedir.

 Kış Mevsiminde Güneşten ve Yeşilden Uzak Kalmamalı

            Olumsuz hava şartlarında bile dış mekan kullanımını sağlamak gereklidir. Temiz hava ve güneş enerjisinden faydalanma açısından kış bahçesi çok büyük fayda sağlar. Kış bahçesinin olmaması durumunda, insanlar özellikle kış mevsiminde hep kapalı mekanlara maruz kalmaktadır.

Hem sağlık hem de sosyalleşme açısından olumsuz bir durumdur. Kış bahçesi kullanımı sayesinde insanlar her mevsimde yeşile yakın olabilmektedir. Bir nebze olsun beton ve yapay tüm donatılardan uzaklaşmayı sağlayacaktır. Hem işlevsel hem de estetik açıdan esnek özellikler içermesi de büyük avantajdır.

Herhangi bir kış bahçesi, kullanılacağı mekanın özelliklerine göre tasarlanabilir. Klasik ya da modern, yarı açık ya da tamamen kapalı şekilde yapılabilir. Açılabilir pencereler, güneş kırıcılar, gölge oluşumunu sağlayan sistemler, ısıtma ve soğutma için kullanılan cihazlar ve daha fazlası, verimli bir kış bahçesinin olmazsa olmazları arasında yer alır.

Böylelikle ister özel ister kamusal alan olsun, tüm özellikleri ile bulunduğu mekana uyum sağlayan kış bahçeleri yapılabilir.

 Yaz Mevsiminde de Kullanıma Uygun

            Kış bahçesi genel olarak sadece soğuk hava etkilerinden korurmuş gibi görünse de, aslında yaz mevsiminin de kurtarıcısı olarak bilinir. Sıcak havalarda klimasız açık bir alanda durmak neredeyse imkansız olarak görülür. Ancak soğutma sistemi olan ve gölge oluşumunu sağlayan sistemleri ile tasarlanan kış bahçeleri de yazın tadını çıkarmak için gereklidir.

Yaz mevsimi şartlarına uyum sağlamış bir kış bahçesi, kimi zaman güneşlenmek, yemek yemek ya da çalışmak için gereken ortam şartını bizlere verecektir. Dış mekanı yılın her mevsimi en az iç mekanlar kadar verimli ve keyifli bir şekilde kullanabilmek için, kış bahçesi kullanımı her zaman gerekli olacaktır.